... melyeknek ma már történelme van
Olvasás, mint közösségi élmény
Sokak körében nagy népszerűségnek örvend a könyvkihívás, mely mára több kategóriában is létezik. Több lehetőség közül lehet válogatni. Van olyan kihívás, ami azt írja elő, hogy minden héten vagy hónapban olvassunk el egy könyvet. Emellett akad olyan is, ami különböző műfajokra, terjedelemre vagy egyéb kritériumokra helyezi a hangsúlyt. Ez a kezdeményezés körülbelül tíz éve indult útjára, ami alatt rengeteg követőt, résztvevőt szerzett magának. Ehhez a kihíváshoz nem csak az csatlakozhat, akiben túlteng az olvasás utáni vágy, hanem az is, aki szereti a könyveket, de olvasni van, hogy nincs elég ideje vagy kedve. Ezért sok kihívásnak az az egyik fő célja amellett, hogy az olvasás élménye közösségi élménnyé váljon, hogy motiválja az embereket az olvasásra, kedvet adjon egy-egy regény kézbevételéhez. A csatlakozók minden egyes könyvvel az olvasás fontosságát hirdetik, amellett, hogy részesévé válnak egy olyan könyves közösségnek, amiből mindig erőt és ötletet meríthetnek az olvasáshoz és ahhoz, hogy mit vegyenek a kezükbe. Amióta megjelent ez a kezdeményezés, azóta minden év elején különböző oldalak ajánlanak olvasnivalót minden hónapra, vagy akár az egész évre.
2018 január elsején indult két új könyvkihívás az egyik közösségi oldalon, amelyek a Nincs időm olvasni kihívás 12 hónap, 12 könyv, amit Szabados Ágnes hozott létre és invitálta a tagokat, a másik pedig az 52 hét 52 könyv 365letszikra kihívás. Mára már 36555 tagja van a Nincs időm olvasni kihívásnak, míg a 365letszikra kihívásnak 1246 taggal büszkélkedhet. A résztvevők száma hétről-hétre bővül. Mindkét kihívásnak ötletes, frappáns címet adtak, ami már első ránézésre felkelti az olvasó, érdeklődő figyelmét. A különböző csoportok tagjai megosztják egymással az olvasottakat, érdekesebbnél érdekesebb könyveket ajánlanak. A célkitűzés minden kihívásnál ugyanaz: olvassunk minél több és változatosabb könyvet!
Ehhez szeretnék hozzájárulni blogommal én is. Felhívni olyan kötetekre is a figyelmet, ami nincs jelen a köztudatban, kevésbé ismert. Lépjünk ki néha a komfortzónánkon, bátran válasszunk olyan könyvet, ami első ránézésre távol áll tőlünk. Nyissunk a világra, az irodalomra, hiszen a könyvek lapjain sokkal több rejlik, mint egy szimpla történet. Benne van a szerző világa, gondolata, az adott korszak, akár eszmék, vágyak, bölcs gondolatok.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése