2019. május 2., csütörtök

Lekvárból hazai a legjobb


A bolti gyümölcslekvárok-, szörpök mellett egyre inkább teret hódítanak maguknak a házi készítésű termékek. A hazai ízek kedvelője Versné Samu Piroska is, aki már évek óta értékesíti készítményeit a Káptalantóti Liliomkert Piacon. A termékek Piroska Csobánci Kincsei néven gazdagítják a piac kínálatát.

Az ötlet Piroska lányától származik, aki kilenc évvel ezelőtt a hatalmas mennyiségű sárgabarack termésnek köszönhetően - hogy ne vesszen kárba - rábeszélte a nagymamáját, hogy adják el a felesleges gyümölcsöt a piacon. Majd a gyümölcsök után lekvárok kerültek terítékre. Később 2015-től már Piroska is belekezdett a házi lekvárok, és szörpök piaci árusításába. Az elő,- és elkészítés folyamatából az egész család kiveszi a részét.

-          A férjem megmetszi a fákat, az ő feladata a növényvédelem, begyűjti a termést, majd a fiam segítségével a gyümölcs elkészítése után segítenek az üvegekbe tölteni a kész lekvárt. A befőzés és az árusítás az én dolgom, minden vasárnap a piacra viszem a kész lekvárokat, szörpöket. Mindig viszek mindenféle lekvárt magammal, ami a repertoáromban szerepel - amíg el nem fogynak - és e mellé még az éppen érő friss gyümölcsből is – mondta Versné Samu Piroska lekvárkészítő. 




 A családnak két helyen is van termőterülete, így egy-két kivétellel az összes gyümölcsöt meg tudják termelni. Lekváron, szörpön kívül csatni is készül pl. körtéből vagy rebarbarából. Ez a formáció leginkább húsokhoz, sültekhez való. Egy-egy lekvárnál előfordulnak adalékanyagok, melyek fokozzák az íz élményt. Ilyen plusz kiegészítő az őszibaracklekvárnál a vanília – ott is a rúd kikapart belseje -, szedernél, szilvánál a fahéj, csipkebogyóba pedig egy kis gyömbér kerül, amitől karakteresebb lesz a gyümölcs íze. Szörpöknél főleg bodza, meggy és málna sorakozik a palettán. Ez utóbbi nagy kedvenc lett az évek során. Tavaly ősszel nagy sikere volt a kékszőlő szörpnek is. A pitypangot is felhasználta már Piroska. Ebből nem szörp, hanem méz sűrűségű és ízű szirup lesz.


Az idei szezonban a szederlekvárt keresik a legjobban, otthon pedig a csipkebogyó a kedveltebb. Ez persze van, hogy szezononként és vevőnként változik. Idén is bőséges terméssel büszkélkedhet Piroska, így nyugodtan keresheti mindenki a kedvencét, de kipróbálhat új ízeket is. Ebben az évben egyedül a sárga-, és őszibarackból lett hiány.

Befőzés, lekvár eltevés már régebben is jelen volt az életükben, egyedül a mennyiségben és a kiszerelésben történt változás. A lekváros, szörpös üvegekre a címkéket a család barátja készítette, ami a papírdíszítéssel együtt otthon, a konyhában kerül az üvegekre. Az utóbbi időben a lila szín dominál az üvegeknél dekorációként, ami nagy népszerűségnek örvend a vásárlók körében.



Az otthon szívvel-lélekkel főzött lekvárban benne van a készítő odaadása, szeretete, kemény munkája. Ennek köszönhetően egyre több a hálás, visszatérő vendég a piacon. Volt olyan vásárló, aki megjegyezte, hogy mennyivel másabb a házi gyümölcslekvár, mint a boltban vásárolható társa. Ez is bizonyítja, hogy érdemes volt kockáztatni és belefogni a lekvárok és szörpök otthoni készítésébe, hiszen folyamatosak a hálás, visszatérő vásárlók. 

Nincsenek megjegyzések: