2024. október 1., kedd

Ella Berthoud: A tudatos olvasás művészete

Aki ismer az tudja, hogy az irodalom, az olvasás a mindenem. Nagyon szeretem az új, friss könyveket szagolgatni, olvasás terén pedig szinte mindenevő vagyok. Az utóbbi időben pedig egyre fontosabbá vált számomra a tudatos olvasás. Az az olvasás, amikor teljesen átadom magam a flow érzésnek és nem mozdít ki semmi a történetből.

Ennek kapcsán nagy érdeklődéssel vettem a kezembe ezt a könyvet, melyet Jakobovits Kitti irodalomterapeuta fordított.

A kötet kívül-belül egyaránt gyönyörű, igényes munka. S nem csalódtam a tartalomban sem. Számos új, hasznos információ birtokába kerültem.

"Ez a könyv legerősebben arra világít rá, hogy az olvasás képessége nem (csak) az értelmiség jelzője, megtanulni olvasni pedig nem (csak) az első iskolai évek feladata. Az olvasás sokkal inkább egy olyan dolog, amit folyton újra és újra kell tanulnunk annak mentén, ahogy mi magunk is fejlődünk, érünk, változunk, és ahogy helyzetről helyzetre más motivációval, céllal, szükséggel nyúlunk egy könyvért."

A biblioterapeuta szerző ötleteket ad, hogyan tudjuk feldolgozni az olvasmányélményeinket, mit tehetünk, hogy olvasás után is az adott történetben maradjunk. Emellett részletesen bemutatja mégis, hogyan lehet tudatosan olvasni, hogyan válhat művészetté, s az érzelmi intelligenciánk fejlesztőjévé az olvasás. Megismerkedhetünk azzal, hányféleképpen tudunk olvasni, s mi is a különbség a különböző olvasási, befogadási módok között. Érdekesség az is, hogy milyen előnyös oldala van annak, ha társaságban, másokkal együtt olvasunk. Többek között közösséget kovácsol, megoszthatjuk az olvasmányélményünket, vitát indíthatunk a témával kapcsolatban, különböző nézőpontokat ismerhetünk meg.

Másképp olvas egy gyerek és másképp egy felnőtt. Ez is kiderül a kötetből, mégis milyen korosztályi sajátosságok vannak az olvasás terén. Ízelítőt kapunk abból is, hogyan találjuk meg önmagunkat a könyvben. Azaz egy kis irodalomterápia is lapul a sorok között. Ez külön öröm volt számomra, mert rendkívül közel áll hozzám a téma.

Előfordul, hogy elfelejted, mit is olvastál vagy bizonyos részek homályosak egy idő után? A szerző erre is ad instrukciót, hogyan emlékezz az olvasottakra, s hogyan maradjon veled a történet a későbbiekben is. 

Nincsenek megjegyzések: