2024. július 22., hétfő

Csóka Judit: Meseterápiás utak és kalandok

Korábban már két meseterápiás kötetet is olvastam a szerzőtől (Mesék a gyógyulásról, Mesék a szabadulásról). Most pedig szakdolgozat kapcsán folytattam a meseterápiás ismeretszerző körutamat.

A Meseterápiás utak és kalandok című könyv hamar megfogott a különleges meghívójával. 
A borítóért hála Rófusz Kinga grafikusnak, aki ezt a csodát megálmodta. 

Csóka Judit pszichológusként és meseterapeutaként főleg azzal foglalkozik, hogy nőknek és férfiaknak, bántalmazottaknak és krónikus betegeknek, elbizonytalanodottaknak és összeomlottaknak, megkeseredetteknek és bűnbe esetteknek segítsen. Legfontosabb eszközei mindehhez a mesék. 

A csoportterápiákon alkalmazott meséket ismerteti Judit kiegészítve a felkészüléssel, eszközökkel, a sokszor nem egyszer körülményekkel. 


A szerző, meseterapeuta alapos felkészültséggel vág neki a csoportterápiáknak, ahol élőszavas mesélés, ritmusos dalolás, kis ügyességi játék is előfordul. A könyvből kiderül, hogy minden egyes alkalomra a betegekhez, a helyzethez illő mesével készül. Többnyire olyan történeteket, meséket olvashatunk a kötetben, melyek valamilyen elakadást mutatnak be, s ösztönöznek a változtatásra. 

A meseterápia hozzájárul a test és lélek gyógyulásához, a beteg páciens szellemi felépüléséhez. Így felfogható egy kiegészítő gyógymódként, kezelésként is. A mese ereje akkor fejti ki igazán a hatását, ha a mesélő terapeuta és a résztvevők kapcsolódni tudnak egymáshoz, a meséhez. 

Csóka Judit meseterapeuta számos terápiás esetet bemutat a könyvben, ahol szépen kirajzolódik, hogy mennyi mindenre, apró részletekre kell figyelni. Előfordul, hogy a mesét megelőző mondóka, ének, játék nem kelti fel minden résztvevő figyelmét, de a mese, ahogy elkezdődik, mintha bekerülnének a történetbe. 

A könyvből kiderül, hogy a mese valóban mindenre képes. Gyógyír lehet lelki sebeinkre, gyógyít, vigasztal, szórakoztat, s elgondolkodtat az adott témában, élethelyzetben. 

Szakembereknek és érdeklődőknek egyaránt ajánlom. A szöveg közérthető, nem okoz nehézséget az értelmezése. 

Nincsenek megjegyzések: