2024. június 25., kedd

Csirmaz Luca: Mintatörés

Egészen eddig ismeretlen volt számomra Csirmaz Luca pszichológus neve. Köszönet Szabados Áginak és a Libertine Kiadónak, hogy kiadták a Mintatörés című könyvet. 

"Annyiféleképp fájhat.
És annyiféleképp lehet elfelejteni,
hogy sehogy sem kellene,
hogy fájjon."

Számos arc körvonalazódik a borítón, melyek összességében egy törött képet ábrázolnak. Tetszik, hogy még a cím elrendezése is asszociál a szavak jelentésével, hiszen négy sorban, tördezetten helyezkednek el a borítón.

Szimpatikus a kötetben, hogy megjelennek a szerző saját gondolatai, érzésvilága, versei. Mindezekkel még élőbbé válik a kötet. Nincs az az érzés, hogy egy pszichológussal, egy idegennel beszélgetünk, hanem egy olyan szakemberrel, aki ugyanazokon megy keresztül, mint mi, s ezeket meg is meri mutatni.

"Nem mindig tűnik fel, ha kihúzzák a lábunk alól a talajt. A talajvesztés történhet szép lassan, hogy csak visszatekintve tűnjön fel, mekkora volt a gond."

Az önsegítő könyvet a szerző, pszichológus 9 különböző fejezetre osztotta fel, melyek az alábbiak:

  • Mindig más hiányzik
  • Mi ez a kötelék? Póráz vagy köldökzsinór?
  • Nem tudlak megmenteni
  • Kezünkbe venni a sorsunkat
  • Ahhoz, hogy el tudjalak engedni, előbb biztosan kell tartanod
  • A szégyentől az önelfogadásig
  • Van élet a szenvedés után?
  • Inkább veszítelek el téged, mint önmagamat
  • Ha nem illesz bele a világba, keresd meg, hogyan illik a világ beléd

A kötet irodalmi stílusban íródott, irodalmi szövegekkel támasztja alá a szerző a szakmai tartalmat. Megtörtént eseteken keresztül ismerhetjük meg többek között a kötődési típusokat, az érzelmi magány jelenségét, s azt, hogyan lehet megtörni az otthonról hozott rossz mintát.

Talán napjainkban már kevésbé ciki, kezd elfogadottá válni a pszichológushoz járás. A pszichoterápia egyáltalán nem ördögtől való, sőt mindkét fél okulhat, tanulhat belőle. A pszichológus szakember és a páciens is. Csirmaz Luca felfedi nála hogy néz ki egy-egy alkalom, s hogyan vezeti végig a folyamaton az adott személyt. Tetszik az a szemléletmód, hozzáállás, ahogy megvilágít, bemutat egy-egy témát, melynek ismerete nélkülözhetetlen az önismeret, önfejlesztés szempontjából. 

Érdemes elolvasni a kötetet, a szerző egy teljesen új oldalról közelíti meg a kötődés kérdéskörét, majd megmutatja, hogyan lehet elmagányosodni egy családban gyermekként vagy felnőttként egy párkapcsolatban.

Nincsenek megjegyzések: