Utóbb rákaptam a versekre. Ráadásul nézelődtem a gyermekversek között is. Így akadtam Haász János Felnőtteknek nem című kötetére, ami 2017-ben jelent meg az Athenaeum Kiadónál.
A kötetet Merényi Dániel rajzai, grafikái díszítik.
"Ma az óvodában farsang volt.Azt mondták,mindenki annak öltözik,aminek akar.De én aztán mégsem lehettem egy nagy boldog család,ami lenni szerettem volna."
Ez a kötet az első verssortól az utolsóig magával ragadott. Meg kell hagyni, Haász János nagyon érti a csíziót. Úgy tud gyermeknyelven, mintha ő maga is gyermek lenne. Ahogy a versekből is kiderül, a kicsik mindent szó szerint értenek, aztán amikor eszerint is cselekszenek a felnőttek kiakadnak rájuk. Pedig ők csak azt tették, amit hallottak.Izgalmas, humoros rajzokat, karikatúrákat tartalmaz a kötet, ami Merényi Dániel keze munkája.
Ez a második olvasmányom volt a szerzőtől, de biztos, hogy nem az utolsó. Kíváncsi vagyok a többi írására is. A stílusa teljesen magával ragadott, csak ajánlani tudom, aki a valóságról, gyermekszájról szeretne olvasni humorba ágyazva.
Sosem tudhatjuk, mi jár egy gyermek fejében, mit, hogyan képzel el, mire gondol. Ebben segít a szerző, hogy elénk tárja gyermekszemszögből az életet. Hiszen a kisgyermek is ugyanazt átéli, mint a felnőtt, csak kicsiben. Érdemes figyelni a gyerekekre, meghallgatni őket, kérdezni és ha valamit szó szerint vesznek, nem komolyan venni, hanem elmagyarázni neki, hogy ez csak metafora, nem komolyan gondoljuk.
A szerző több változást is érzékeltet a versekben, amit a gyermek másként él meg, mint a felnőtt. Mindeközben mégis nagyon hasonló módon.
Ilyen többek között a költözés, válás, új környezet, anyagi nehézségek, szerelem, szívfájdalom, egyszer csak elmegy, eltűnik az egyik szülő, stb. Ezek mind mind kész érzelmi hullámvasutat jelentenek a gyerekeknek.
Mindezeket figyelembe véve levonhatjuk, hogy az ovisok élete sem könnyebb, mint a felnőtteké, csak ők még kicsiben élik át mindazt, mint amit a felnőttek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése