2024. július 16., kedd

Boldizsár Ildikó: Meseterápia

Mesék a gyógyításban és a mindennapokban

Boldizsár Ildikóval 2011-ben találkoztam személyesen, amikor egy könyvtári olvasópályázat eredményeként ellátogattunk Palóznakra, az akkori Meseterápiás Központba. Hatalmas élmény volt megismerni a meseterápiát, Ildikó módszerét, a hely varázsát.

"A meseterápiát azért nevezem a lélekgyógyászat homeopátiájának, mert nagyon finom, szelíd, érzékeny módszer: egy mesei szimbólumból mindig épp csak annyi nyílik meg a mesehallgató számára, amennyit lelkileg képes elviselni."

A mesék mindig is közel álltak hozzám. Felnőttként is szívesen olvasok, hallgatok vagy éppen nézek meséket. Ennélfogva a mese, mint terápia is nagyon érdekel. Ráadásul ebből a témából szeretném írni a szakdolgozatomat is. Ennélfogva különösen odafigyelek, mi jelenik meg meseterápia címszó alatt. 

A kötet számos érdekességet, hasznos információt tartalmaz a meseterápiát illetően. Kiderül, hogy eredetileg felnőtteknek íródtak a mesék, s akár munka közben egymásnak mesélték őket, így szájról-szájra is terjedt. A mesének közösségteremtő ereje volt, ami talán napjainkban kezd újra megjelenni.


"[…] a meseterápiában minden, ami a mesében történik, bennünk történik."

Boldizsár Ildikó részletesen ír az általa létrehozott Metamorphosis Meseterápiás Módszerről, melyhez számos mesét, szakirodalmat használt fel. 

Minden mese más-más élethelyzeti elakadásban tud segíteni. Sőt egy adott mese sem ugyanazt jelenti két különböző embernek, hiszen mindenki mást lát benne, máshol látja saját magát a mesében. Fontos az is, hogy a terapeuta a mese kapcsán milyen kérdéseket tesz fel az adott személynek. Többek között ez függ attól is, hogy milyen problémát szeretne megoldani az illető.

A mesék gyógyító hatásáról már vannak feljegyzések, van szakirodalom. Kórházakban betegeknél sokat jelenthet a meseolvasás. Hozzájárulhat a gyógyulási folyamathoz.

A mesékben fontos szerepe van a segítőknek, a férfi/női karaktereknek, fordulatoknak. Ők szorult, nehéz helyzetben a főhős mellett vannak, ám valójában a főszereplő egyedül oldja meg a dolgokat, hiszen a mesét hallgatva rájövünk, hogy ezek a segítők a saját belső tulajdonságaink, erényeink, melyek szükséghelyzetben előjönnek, s támaszkodhatunk rájuk.

A mese nem csak gyógyít, de általa jobban megismerhetjük, megérthetjük saját viselkedésünket is. Így bőven nevezhetjük önismereti eszköznek is. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése