2024. július 29., hétfő

Klausz Melinda: Megosztok, tehát vagyok

 Szakértői kérdések és válaszok a közösségi médiáról


Évekkel ezelőtt Tapolcán találkoztam Melindával, ahol előadást tartott a könyv témájában. Ekkor hamar elfutottam a könyvesboltba, s dedikáltattam is a kötetet a szerzővel. 

A kötet az élet számos területét górcső alá veszi a média szempontjából. Ilyen a család, az iskola vagy éppen a munkahely. Fejezetről fejezetre elénk tárul, hogyan ivódott be a közösségi média az életünkbe, mindennapjainkba. Nem telik el úgy nap, hogy ne használnánk a telefonunkat, valamilyen közösségi oldalra ne mennénk fel, stb. Mindez lenyomatot hagy az éterben, egyfajta digitális lábnyomot hagyunk magunk után. Ám, ha ez nem lenne elég, a közvetlen környezetünkre is kihat a média használatunk. Az online tér időt von el a szeretteinktől, barátainktól, s előfordulhat, hogy eluralkodik az életünkön. 

"Crackberrynek hívjuk, amikor valaki ötpercenként megnézi, hogy kapott-e új levelet. A szó a BlackBerry és a crack, vagyis kábítószer szókapcsolatából alakult ki."

"A feszültséget fokozza, hogy a közösségimédia-felületeken zajló kommunikáció során folyamatosan összehasonlítunk: magunkat a másikkal, lájkjaink és hozzászólásaink számát, fényképeinket a másokéival."

Szép új internetes világ vagy veszélyes, sötét bugyor? Ez is kiderül a kötetből, hogy milyen veszélyek leselkednek ránk a különböző oldalakon. Érdemes szemfülesnek lenni, figyelni minden gyanús, szokatlan mozzanatot, értesítést, mert hamar csőbe húzhatnak. Ez alatt értem azt, hogy visszaélnek az adatainkkal, személyiségünkkel, ellopják a bankkártya adatainkat. Tehát gondoljuk meg kétszer is, hol adjuk meg az adatainkat, s hol jobb, ha nem tesszük. Ebben segítséget, útmutatót nyújt Klausz Melinda közösségi méda szakértő, a könyv szerzője.

Az utóbbi időben alig akad olyan korosztály, akit ne érintene közvetlenül vagy közvetve az online világ, a média platformok színes szagos birodalma. Így ezt a kötetet kortól, nemtől függetlenül mindenkinek ajánlom, mert érdemes tisztában lenni azzal, mi biztonságos, s mi nem az.

"Ne adjuk meg nyilvánosan iskolánk, munkahelyünk nevét, elérhetőségeinket, mert így a potenciális zaklatók követni fognak, felhívnak, sms-ben, e-mailben zaklatnak, az adathalászok pedig begyűjthetik az adatainkat."
Összességében a közösségi média témakörében számos kérdésünkre választ találunk ebben a könyvben, mely pontról pontra bemutatja a közösségi oldalak működését a sötét zugokkal együtt. Megtudhatjuk, mire érdemes odafigyelnünk, ha aktívan jelen vagyunk a közösségi média felületein. Kiderül többek között az is, hogy egy megosztással, feltöltéssel mennyi mennyi lábnyomot hagyunk az online térben, s mindez szabadon lebeg az éterben. Tudni akarod, hogyan lehet mégis biztonságos(abb)an használni a közösségi média platformot? Szerezd be, s olvasd el a könyvet! Nem bánod meg! 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése