2022. február 6., vasárnap

Al Ghaoui Hesna: Soha ne add fel (Holli 2.)

 Mese arról, hogyan győzd le az akadályokat

 
Ebben a kötetben Hesna folytatja Holli történetét. Ismét betekinthetünk a kislány életébe, ahol meg kell küzdenie a félelmeivel, szorongásaival. Általa mi is megtanulhatjuk leküzdeni a félelmeinket, szembenézni az akadályokkal.

"Mindig jogod van azt érezni, amit érzel."
 
Erre hívja fel Holli figyelmét Mumus, a házi rém, aki ismét a kislány mellé szegődik, amikor megbénítja őt a félelem. Adja át magát magát annak az érzésnek, ami épp körbeveszi, ne meneküljön előle, inkább élje át, majd nézzen szembe vele. Fontos tudatosítanunk magunkban, hogy lehet bátran félni, pozitív hozadéka is lehet ennek az érzésnek, nem csak árnyoldala, ahogy elsőre látszik.

Mumus segítségével Holli újult erőre kap, elhiszi, hogy attól még, hogy régen nem hittek benne, igenis érdemes megpróbálnia többek között a fára mászást, tájékozódást a magasból. Ráadásul a félelme legyőzése mellett bátorságot, erőt öntött csapattársaiba is, ahogy a házi rém tette vele. 
Ez is mutatja, hogy hatalmas erőt adhat, ha tudjuk, valaki bíztat, hisz bennünk. Mantrázzuk magunkban, hogy képesek vagyunk erre, arra, igenis vagyunk olyan jók, mint a másik, ha hibázunk, merjük felvállalni, ne fussunk el előle, hisz bárkinek lehet rossz napja vagy éppen egy rosszul sikerült pillanata, attól még ugyanolyan értékes ember.

"Néha annyira elszántan törtetünk a célunk felé, hogy mire odaérünk, már nem is emlékszünk, miért is vágytunk rá annyira. És közben elfelejtjük élvezni az oda vezető utat."
 

Holli történetében is megjelenik az a mondás, hogy nem a cél a fontos, hanem maga az út. Tehát ne csak az út végére helyezzük a figyelmünket, hanem éljük meg az út során ért inpulzusokat is, adjuk át magunkat az adott pillanatnak, hiszen az is hozzánk tesz. Nem mindegy, hogy csak faarccal törtetünk előre vagy néha meg is állunk megünnepelni az apró sikereket, mosolyogni, jót nevetni az esetleges bakikon. Hiszen ne felejtsük, senki sem tökéletes, aki ezt mondja, a hibáit takargatja. Egyedül az nem hibázik, aki nem csinál semmit. Ebben az esetben inkább hibázzunk akár többet is az utunk során, hiszen ebből is tanulunk, tapasztalatot szerzünk, előre haladunk, míg, ha nem teszünk semmit, ugyan nem hibázunk, de egy helyben toporgunk. 

A Holli, a hős után a Soha ne add fel is magával ragadott. Úgy gondolom bármennyi idős is az ember, egy kis bátorító löketre, féleleműző technikára mindig szükségünk lehet. Hesna Holli történetén keresztül ad tippeket,hogyan bíztassuk a gyerekeket, gyermekeinket és adott esetben, mi magunk hogyan lendüljünk túl a félelmünkön. 
Az írónő, haditudósító ebben a történetben is egy különleges utazásra hív Holli oldalán, ahol a kislánnyal közösen megszelidíthetjük a félelmet, mely úrrá lesz rajtunk.

A történet élvezetes és tanulságos minden korosztálynak, Hesna tudja, hogyan szólítsa meg hatékonyan az olvasót. Ehhez hozzájárul Bertóthy Ágnes illusztrációja is, aki rajzaival életre keltette Holli meséjét.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése