2017. július 17., hétfő

Húsz éve varázsol Harry Potter



 Nem csak mi, a varázslóvilág is öregszik. Az írónő J. K. Rowling egyik napról a másikra sikeres és ismert lett az irodalomban. Idén már húsz éve, hogy 1997-ben megjelent a sorozat első kötete, a Harry Potter és a bölcsek köve.

Az évforduló kapcsán maga az írónő is megemlékezett az eltelt húsz év sikeréről. „Húsz évvel ezelőtt ezen a napon a világ, amelyben egyedül éltem, hirtelen másoknak is megnyílt. Csodálatos volt. Köszönöm. – írta büszkén, az oldalán Rowling. Nem csak az írónő emlékezett meg a huszadik évfordulóról, hanem a Harry Potter filmek több szereplője is. A legtöbben hálásan gondoltak vissza, hogy részük lehetett a csodában. Ez a világ generációkat kísért, és kísér még ma is végig a gyermek-, majd kamaszkoron. 

A varázslóvilágból már kikupálódtunk a könyvek és a filmek alapján, ám rejtély, titok így is maradt bőven. Most, a megemlékezés alkalmából több – eddig rejtett – érdekességre derült fény. Ami a legjelentősebb, hogy a Bölcsek köve megjelenése óta nagyjából félmilliárd példányt adtak el a sorozatból, így ezzel a Harry Potter lett minden idők legsikeresebb regénysorozata. Emellett vannak még kisebb-nagyobb nyilvánosságra hozott adatok, tények. Ilyen például, hogy Rowling ragaszkodott hozzá, hogy kizárólag csak brit színészek szerepelhetnek a filmekben. Kiderült az is, hogy a legidősebb színésznő Shirley Henderson, aki a Titkok kamrája forgatása idején 37 évesen játszotta el Hisztis Mirtillt. Így ő a legidősebb, aki roxfort diákot alakított.


Joanne Kathleen Rowling-nak, - amit nagyon kevesen tudnak – az életútja is mesébe illő. Amikor írni kezdte Harry történetét, egyedülálló anyaként, szociális segélyen élt. Élete legmegrázóbb élményeként tartja számon azt az éjszakát, amikor édesanyja elhunyt. Ekkor az írónő még csak huszonöt éves volt, a Harry Pottert hat hónappal anyja halála előtt kezdte el írni. Édesanyja elvesztése után jutott arra a döntésre, hogy Harry is veszítse el a szüleit. Első gyermekét elvesztette, majd 1993-ban megszületett kislánya. A házasság azonban nem bizonyult hosszú életűnek. A férfi agresszív viselkedése és alkohol iránti szenvedélye miatt tizenhárom hónap után elváltak. Kislányával Skóciába költözött. Sokáig munka és pénz nélkül élt egy lepusztult lakásban, olyan mély depresszióban, hogy már az öngyilkosságot fontolgatta. Lánya, Jessica és másik teremtménye Harry Potter azonban megmentették, értelmet adtak napjainak. A kéziratot nyolc kiadó dobta vissza, míg végül 1997-ben a Bloomsbury zöld utat adott a történetnek. Rowling ekkor tette hozzá nevéhez a K betűt, nagyanyja, Kathleen emlékére. Kiadója kérésére pedig csak a keresztnevei kezdőbetűit használta. Ugyanis az akkori tapasztalatok szerint az eredeti célközönségnek szánt fiúk nem rajongtak azokért a könyvekért, amelyeknek nő a szerzőjük. Ettől az előítélettől való félelem máig él az írónőben. Jelenleg heti kilencszáz millió forintot keres csak a könyveivel, amit még kiegészítenek az egyéb jogdíjak. Olyan sebességgel lett milliomos, majd milliárdos, hogy csak kapkodta a fejét. Ennek ellenére nem herdálja vagyonát, hanem elsősorban jótékonykodásra költi a pénzét.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése